Reflexní prvky a zákon

Novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích stanovila chodcům povinnost nosit reflexní prvky, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není nijak osvětleno veřejným osvětlením.  

 Proč vznikla tato povinnost?

            Důvod je zcela patrný, a to především prevence vážných a smrtelných nehod, které jsou často způsobený tím, že chodec nebyl na silnici dost viditelný. Statistiky mluví jasně – mezi roky 2012 a 2015 zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci! Vhodný reflexní prvek mohl v naprosté většině případů zachránit život – především díky viditelnosti na velkou vzdálenost. Například reflexní sprej Albedo100 je viditelný až na vzdálenost 150 metrů, takže řidič vozidla i chodec mají dost času na reakci.

             V případě pokud chodec jde po vozovce v naprosté tmě a je oblečen do tmavého, má řidič zhruba 18 metrů na adekvátní reakci. V praxi to znamená, že pokud jede rychlostí 70 km/h, má necelou sekundu na reakci.

 Povinnost nosit reflexní prvky

            Mít na sobě reflexní prvek je povinnost, která vzniká primárně tehdy, když se pohybujete mimo obec za snížené viditelnosti – tedy nejenom v noci, ale i za šera, mlhy apod. – po krajnici nebo po okraji vozovky. Nicméně, tato novela nám nezadává povinnost nosit reflexní vestu. Ale pouze kvalitní doplněk z retroreflexního materiálu. Využít lze i například reflexní pásky, ale nejmodernějším způsobem je využití reflexních sprejů. Výstraha však neplatí pouze pro chodce, platí stejně i pro cyklisty. Reflexní prvky by měly být i na kole.

 Sankce za porušení

            Je jasné, že pokud nebudeme dodržovat právní předpisy, hrozí nám sankce. V tomto případě hrozí pokuta až 2000 Kč blokově, případně správní řízení s ještě vyšší sazbou. Ale nejde pouze o výši pokuty. Jde o život. Cokoli zvýší viditelnost chodce a bezpečnost všech účastníků silničního provozu se vyplatí.

reflexní prvky zákon

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.